Київський національний університет імені Тараса Шевченка долучилися до проєкту USAID у галузі кібербезпеки

Київський національний університет імені Тараса Шевченка 21 травня відразу три національних університети уклали меморандуми про співпрацю з компанією DAI Global LLC у межах проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID (United States Agency for International Developmen) “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України”. Від імені Київський національний університет імені Тараса Шевченка під відповідним документом свій підпис поставив ректор Михайло Згуровський, від імені Київського національного університету імені Тараса Шевченка – перший проректор Володимир Ільченко, від імені Національного університету “Києво-Могилянська академія” – виконувачка обов’язків його президента Олександра Гуменна. Від імені USAID усі три меморандуми підписав директор цього проєкту Тімоті Дубель.

Компанія DAI Global LLC, з якою співпрацюватимуть університети в межах проєкту, є його виконавцем з боку США. Окрім неї до реалізації проєкту залучено ще й компанію з дистрибуції передових технологій безпеки “Catalisto”, Флоридський міжнародний університет, міжнародну спеціалізовану компанію з кібербезпеки “Information Systems Security Partners”, компанію “Schweitzer Engineering Laboratories”, українську технологічну громадську організацію “SocialBoost” та компанію зі стратегічних ІТ-рішень “Veterans First Initiative”.

Чому виникла ідея такого проєкту і чому саме тепер? Річ у тім, що кіберпростір нині стає полем бою. І напади на об’єкти, які забезпечують життєдіяльність окремих підприємств, населених пунктів, або й цілих держав, можуть бути якщо і не настільки кривавими, як у просторі реальному, то вже точно не менш руйнівними. Утім, руйнація або аварії на таких об’єктах також можуть становити дуже серйозні загрози для здоров’я і навіть життя людей, які проживають на відповідних територіях. Тим більше, коли це підприємства таких галузей, як енергетика, хімічна промисловість, транспорт, організації банківського та фінансового сектору, інформаційні технології та телекомунікації, установи охорони здоров’я, комунального господарства тощо, які є стратегічно важливими для функціонування економіки і безпеки держави, суспільства та населення. Одне слово, всі ті об’єкти, які відносять до отієї самої критичної інфраструктури. Особливо гостро стоять питання захисту кіберпростору для нашої країни, яка вже 7 років перебуває в стані гібридної війни. Тож на допомогу Україні в протистоянні з цілком реальними небезпеками, що загрожують її безпеці та економіці, і спрямовано цей проєкт USAID, а безпосередня мета його  полягає у зменшенні та, за можливості, усуненні чинників вразливості кібернетичної безпеки в галузях критичної інфраструктури нашої країни та її регіонів.

Проєкт розрахований трохи більше ніж на 2 роки. Він має три основних напрями. Перший – зміцнення передумов, що сприяють кібербезпеці (це стосується вдосконалення і приведення у відповідність до міжнародних стандартів  нормативно-правової та інституційної бази національної сфери кібербезпеки). Другий – розбудова в Україні стійкої індустрії кібербезпеки. І третій, який передусім і стосується українських вишів, – це розвиток національного кадрового потенціалу в галузі кібербезпеки.

Оцей третій складник має сприяти усуненню кадрових прогалин у галузі кібербезпеки за допомогою заходів із підготовки нових кваліфікованих кадрів і допомоги навчальним закладам у роботі з підвищення кваліфікації наявних фахівців. Заходи  в межах проєкту стосуватимуться всієї кадрової системи, тобто як поліпшення якості освіти, що її здобувають майбутні фахівці з кібербезпеки, так і вдосконалення галузевих освітніх програм для прискореного підвищення кваліфікації кадрового складу в Україні, адже саме цим людям доведеться ефективно реагувати на безпосередні чинники вразливості мереж. Таким чином, цей напрям має забезпечити допомогу закладам вищої освіти у викладанні циклу дисциплін з кібербезпеки, включаючи надання можливості відшліфовувати  практичні навички у віртуальних тренінгових лабораторіях. Власне, все це разом з деякими іншими  конкретними заходами детально відображено в меморандумах. Зокрема, у межах проєкту планується надання українським університетам можливості для забезпечення набуття студентами практичних навичок у віртуальних тренінгових лабораторіях з кібербезпеки (кіберполігонах),  що дасть їм змогу не лише проходити теоретичну підготовку, але й активно розвивати свої вміння з визначення та протидії реальному шкідливому програмному забезпеченню в широкому діапазоні мереж з моделюванням реальних ситуацій. Цікаво в цьому плані, що серед низки інших заходів з набуття практичного досвіду роботи у сфері кіберзахисту проєкт, за певних умов, підтримуватиме навіть проведення серед ЗВО, які є учасниками освітньої мережі з доступом до  навчальних кіберполігонів, регіональних командних студентських змагань із кібербезпеки – дуже  популярних у середовищі фахівців з інформаційної безпеки мережевих ігор CTF (від Capture the flag, що у перекладі з англійської означає “захоплення прапора”) – та хакатонів. 

“Документ, який сьогодні було підписано, передбачає додаткові можливості для поліпшення методики нашого навчального процесу в галузі кібернетичної безпеки. Ним передбачено також декілька заходів для підвищення кваліфікації наших викладачів, які потім усе це передаватимуть нашим студентам. Є також окрема програма підготовки наших студентів.  Це окремі нові дисципліни, які можуть бути включені до наших навчальних планів. І, що дуже важливо, партнерами проєкту є кілька американських університетів, які спеціалізуються в галузі кібербезпеки і можуть ознайомити нас з сучасними аспектами та тенденціями її розвитку, – розповів “Київському політехніку” директор Фізико-технічного інституту Олексій Новіков. – Водночас, не слід вважати, що і наші фахівці з кібербезпеки пасуть задніх у цій сфері. Ми багато знаємо і вміємо, високо цінуються наші викладачі, багато з них мають і міжнародні сертифікати. Але контакти з колегами, особливо такими потужними, як ті, що працюють в американських університетах, безумовно нададуть нам новий імпульс у підвищенні якості освіти, ознайомлять з новими планами і методиками, можливо, нададуть доступ до специфічного програмного  забезпечення тощо. З огляду на те, що за цією спеціальністю в нас навчаються близько шестисот студентів, а ще ж є студенти і курсанти ІСЗЗІ, в КПІ буде кому скористатися можливостями такої співпраці”.

Насамкінець варто зауважити, що документи про співпрацю з USAID у межах проєкту “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України” вже підписали 14 українських університетів. 

Проєкт USAID “Кібербезпека критично важливої інфраструктури України”

Київський національний університет імені Тараса Шевченка було обрано для участі в проєкті USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України». Під час урочистої церемонії запуску проєкту завідувач кафедри кібербезпеки та захисту інформації д.т.н., доцент Лукова-Чуйко Н.В. отримала ВІДЗНАКУ про партнерство. В рамках проєкту протягом 3 років передбачено підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, які викладають за напрямком кібербезпека та впровадження практичних навчальних лабораторій (кіберполігонів).

Висловлюємо щиру подяку команді  USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» за участь нашого Університету в проєкті задля підвищення якості навчання та викладання за спеціальністю 125 «Кібербезпека»!

 #CyberSchool #CyberActivityUA #CyberSecurityUA

За підтримки Агентства США з міжнародного розвитку відбувся онлайн круглий стіл щодо питань вищої освіти з кібербезпеки в Україні

19 листопада 2020 року відбувся віртуальний круглий стіл на тему «Вища освіта з кібербезпеки в Україні», організований Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Захід став початком виконання одного з компонентів проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» – підготовки кадрів з кібербезпеки. Зібралися американські та українські представники державного та приватного сектору, а також академічна спільнота, щоб обговорити стан вищої освіти з кібербезпеки в країні, розробити рекомендації щодо посилення наявних і створення нових навчальних програм, розробити концепцію підготовки викладачів. 

Учасників круглого столу привітали директор Офісу економічного зростання Місії USAID в Україні та Білорусі Фархад Гауссі, заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Олександр Потій, заступник Міністра освіти і науки України Артур Селецький.

«Як ми всі знаємо, Україна стикається з постійними кіберзагрозами, і багато з таких атак спрямовані на критичну інфраструктуру України. Цей захід є важливою віхою в процесі трансформації української освіти з кібербезпеки та посилення спроможності України захищати себе від кіберзагроз», – сказав директор Офісу економічного зростання Місії USAID в Україні та Білорусі Фархад Гауссі.

Розвиток кваліфікованої робочої сили в галузі кібербезпеки в Україні є пріоритетним напрямом захисту критичної інфраструктури. Попри динамічне зростання ІТ-сектору, Україна стикається з браком кваліфікованих та досвідчених фахівців з кібербезпеки. За підтримки проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України» планується запровадити підходи, які сприятимуть розвитку нових талантів та нарощуванню потенціалу фахівців, які вже працюють. 

«Вища освіта у кібербезпеці – це дуже важливий компонент в національній системі кібербезпеки… Ми відчуваємо недостатній рівень на різних ланках підготовки фахівців, що уповільнює наш рух до дійсно безпечного кіберпростору», – підкреслив заступник Голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Олександр Потій.

Учасники круглого столу ознайомилися з результатами оперативного оцінювання вищої освіти з кібербезпеки в Україні та результатами опитувань стану навчальних програм з кібербезпеки у вищих навчальних закладах України. Звіти свідчать, що українські підприємства стурбовані тим, що випускникам спеціальності «Кібербезпека» часто бракує спеціалізації чи практичних навичок. 90% респондентів серед пріоритетів визначили необхідність розвитку навичок спеціалізованого навчання у викладачів, а також розширення можливостей для практичного навчання студентів.

Після підбиття підсумків роботи круглого столу розпочнеться підготовка до впровадження нових навчальних програм з кібербезпеки. В рамках проєкту USAID до програми буде залучено 300 викладачів із щонайменше 12 українських вишів. Нові навчальні програми базуватимуться на міжнародних стандартах сертифікації і зосередять більше уваги на практичних методах навчання. 

Набути фахових компетенцій і практичних навичок в умовах, максимально наближених до реальних кіберзагроз, допоможуть студентам і віртуальні лабораторії для моделювання процесів в інформаційній та кібербезпеці. Учасники круглого столу також дослідили моделі корпоративного партнерства, такі як стажування та дуальна освіта – модель, що поєднує учнівство та офіційну освіту. 

Зміцнення кадрового потенціалу у сфері кібербезпеки в Україні є одним з головних завдань чотирирічного проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України». Інші сфери діяльності включають правові, нормативні та інституційні реформи, а також розвиток індустрії кібербезпеки в Україні.